Powieść (Nie)pożądane

Dwie kobiety. Dwie historie. I walka z własnymi demonami. Kto w niej wygra?

Helena i Jasmina – dwie skrajnie różne osobowości. Inaczej odbierają świat i mają odmienne pragnienia. A jednak łączy je o wiele więcej niż obsesyjna potrzeba miłości. 

Helena mierzy się z depresją i lękiem. Cały czas desperacko poszukuje czegoś, co sprawi, że jej egzystencja będzie bardziej znośna. 

Jasmina prowadzi intensywne życie i czerpie z niego pełnymi garściami. Jest świadoma swojej atrakcyjności i śmiało eksploruje własną seksualność. 

Ich losy są splecione w zaskakujący sposób, który odkrywamy, podążając za pełną napięć opowieścią prowadzaną z perspektywy obydwu bohaterek. 

„(Nie)pożądane” to podróż po meandrach ludzkiej psychiki, odsłaniająca jej kruchość i złożoność. Pozostawiająca nas z pytaniem, czy można wierzyć własnemu umysłowi.

 

książka (Nie)pożądane


Zamów książkę ze specjalną dedykacją i autografami autorów już dziś!

Nie przegap okazji, by zanurzyć się w niezwykłą powieść „(Nie)pożądane”. Ta książka to idealny wybór dla każdego, kto lubi odkrywać złożoność psychiki, zagłębiając się w meandry ludzkiego umysłu.

Recenzje


Czym ta historia podbiła serca czytelników? W recenzji znajdziesz odpowiedź! Dowiedz się, co czeka Cię na kartkach tej powieści i dlaczego warto dać się porwać tej przygodzie. 

ikona postaciIkona uśmiechu

bookmaczek89

Cudzysłów

Dwie kobiety, każda z nich jest inna, wszystko ich dzieli, a zarazem, wszystko łączy. Jedna nie może żyć bez drugiej. Połączone są ze sobą nierozerwalną nicią.

Helena jest nieśmiałą skrytą osobą, bojaźliwa toczącą walkę z różnymi lękami. Ten strach nie pozwala jej funkcjonować, bywają dni, że nie jest w stanie wyjść z domu. Bardzo często nie wie, co działo się z nią przez kilka dni. Od lat leczy się na depresję z marnym skutkiem.

Koleżanka Ania oferuje jej swoją pomoc, wspiera kobietę jak tylko może i umie to jednak za mało.. Helena decyduje się na ostateczny krok..


Jasmina, to pewna siebie kobieta koło 50-siątki. Jasmina roztacza wokół swojej osoby aurę atrakcyjnej i pewnej siebie kobiety. Jasmina skrywa sekrety. Nie chce by, Helena dowiedziała się o jej seksualnych preferencjach ...

Kobieta lubi być kochana i lubi kochać.

Chce by jej życie, było jednak bez Heleny tuż obok, ale to nie takie proste. .


Obie kobiety znajdują się w szpitalu. Helena chce spróbować ponownego leczenia, a Jasmina chce jak najszybciej wyjść ze szpitala. Przecież nic jej nie jest.

Czy kobiety pozwolą sobie pomoc ? Jak potoczy się ich dalsze życie ?


Książkę pochłonęłam w jeden wieczór.

Zmagania bohaterek śledziłam z zapartym tchem. Polubiłam obie bohaterki, kibicowałam każdej z nich. Pióro autorów bardzo proste przystępne dla czytelników.

Bohaterki wyraziste bardzo fajnie skonstruowane charaktery. Jedna jest wodą, druga ogniem.

Wątek depresji stał mi się bardzo bliski. Zmagania bohaterki z własnym umysłem odczuwałam całą sobą. Większość naszych lęków rodzi się w umyśle. Dlatego oberwałam walkę bohaterek i kibicowałam im do samego końca. Nie mogę zdradzić czy walkę wygrały, czy nie. Mogę jednak zachęcić do lektury, bo jest warta przeczytania.

Polecam.

ikona kobietyIkona uśmiechu

Anna Szymczak

Cudzysłów

„(Nie)pożądane” autorstwa Marty Bańkowskiej-Skoczeń i Jarosława Mikołaja Skoczenia to powieść, która wykracza poza ramy tradycyjnej literatury psychologicznej, oferując czytelnikowi głębokie zanurzenie w skomplikowane światy dwóch kobiecych postaci. Helena i Jasmina, dwie kobiety z zupełnie odmiennymi osobowościami i doświadczeniami życiowymi, spotykają się na kartach tej książki, by odsłonić przed nami swoje najskrytsze tajemnice, lęki i pragnienia.

Kreacja bohaterów: Helena i Jasmina
Helena jest postacią, która uosabia delikatność i kruchość ludzkiej psychiki. Zmaga się z depresją i lękiem, szukając sensu w swoim życiu. Jest zagubiona w codzienności, próbując odnaleźć cokolwiek, co przyniesie jej ulgę i uczyni egzystencję znośniejszą. To postać, której wewnętrzne cierpienie jest tak głębokie, że staje się niemal namacalne dla czytelnika. Jej historia to przede wszystkim walka z samą sobą, z własnymi demonami, które nieustannie próbują przejąć kontrolę nad jej umysłem.

Z kolei Jasmina to przeciwieństwo Heleny. Jest pewna siebie, energiczna i czerpie z życia pełnymi garściami. Świadoma swojej atrakcyjności, nie boi się eksplorować własnej seksualności i szukać przygód, które przynoszą jej radość i satysfakcję. Jasmina reprezentuje wolność i odwagę w dążeniu do spełnienia swoich pragnień, nawet jeśli czasami prowadzi to do sytuacji ryzykownych i niebezpiecznych. Jej życie jest pełne intensywności, a każda chwila zdaje się być przeżywana na pełnych obrotach.

Skrajnie różne światy, zaskakujące połączenie
Chociaż Helena i Jasmina wydają się być skrajnie różne, ich losy są splecione w zaskakujący sposób. Każda z nich inaczej odbiera świat i ma inne pragnienia, co sprawia, że ich historie są fascynujące i pełne napięć. Powieść prowadzona jest z perspektywy obu bohaterek, co pozwala czytelnikowi na głębsze zrozumienie ich wewnętrznych przeżyć i motywacji.

Z każdą kolejną stroną odkrywamy, że Helena i Jasmina mają więcej wspólnego, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Obie kobiety łączy obsesyjna potrzeba miłości, której poszukują na różne sposoby. To właśnie ta potrzeba staje się kluczem do zrozumienia ich działań i decyzji, a także do odkrycia tajemnic, które skrywają przed światem i przed sobą nawzajem.

Psychologiczna głębia i zmysłowa proza
„(Nie)pożądane” to powieść, która wyróżnia się nie tylko mocną fabułą, ale także wyrazistymi portretami psychologicznymi postaci. Autorzy, Marta Bańkowska-Skoczeń i Jarosław Mikołaj Skoczeń, stworzyli złożone, wielowymiarowe postacie, które są wiarygodne i pełne życia. Ich emocje, pragnienia i lęki są przedstawione z niezwykłą precyzją i wrażliwością, co sprawia, że czytelnik czuje się głęboko związany z bohaterkami.
Proza w „(Nie)pożądane” jest zmysłowa i pełna subtelnych emocji. Autorzy doskonale radzą sobie z grą nawet najbardziej skrajnymi uczuciami, tworząc atmosferę, która jest jednocześnie intensywna i delikatna. To właśnie ta umiejętność balansowania między różnymi stanami emocjonalnymi sprawia, że powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Marta Bańkowska-Skoczeń to aktorka, pisarka i poetka, która w swojej twórczości często eksploruje tematykę kobiecości i ludzkiej psychiki. Jej partner w tworzeniu, Jarosław Mikołaj Skoczeń, to doświadczony pisarz i dziennikarz, autor kilkunastu książek i tomików poezji. Jego książka „Beksiński – Dzień po dniu kończącego się życia. Dzienniki/Rozmowy” trafiła w 2016 roku na listę bestsellerów, co świadczy o jego umiejętności docierania do czytelników z głębokimi i poruszającymi tematami. Współpraca tych dwóch artystów zaowocowała również monodramem „(Nie)pożądane” w reżyserii Przemysława Kaczyńskiego. Tekst monodramu powstał zanim zrodził się pomysł na książkę, co dodaje powieści dodatkowego wymiaru i głębi. To połączenie literatury i teatru pozwala na jeszcze pełniejsze zanurzenie się w światy bohaterek i ich wewnętrzne konflikty.

„(Nie)pożądane” to książka, która nie tylko opowiada emocjonalną historię dwóch kobiet, ale również stanowi głębokie studium ludzkiej psychiki. To podróż do wnętrza umysłu, gdzie zmagania z życiem i własnymi demonami stają się głównym tematem. Autorzy z niezwykłą precyzją ukazują, jak trudno jest radzić sobie z porażkami, lękami i niespełnionymi pragnieniami, które często prowadzą do destrukcyjnych zachowań.

Powieść ta to także refleksja nad tym, jak różne mogą być nasze drogi do szczęścia i spełnienia. Helena i Jasmina, choć tak różne, w gruncie rzeczy dążą do tego samego – do odnalezienia sensu i miłości. Ich historie pokazują, że nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na osiągnięcie tego, co najważniejsze w życiu. Każda z nich musi odnaleźć swoją własną drogę, co często wiąże się z bólem i trudnościami. Czytając „(Nie)pożądane”, czytelnik zostaje wciągnięty w skomplikowaną sieć wydarzeń i emocji, które stopniowo układają się w jedną całość. To powieść, która wymaga od czytelnika uwagi i zaangażowania, ale w zamian oferuje głęboką satysfakcję z odkrywania tajemnic bohaterów. Dopiero pod koniec lektury wszystkie elementy układanki zaczynają pasować do siebie, odsłaniając zaskakujące prawdy i sekrety przeszłości.

„(Nie)pożądane” to książka, która szokuje, wyostrza zmysły i zmusza do refleksji. To powieść, która nie tylko dostarcza emocji, ale także skłania do głębokiego zastanowienia się nad naturą ludzkich pragnień i lęków. To historia, która pozostaje w pamięci na długo po jej zakończeniu, przypominając, że każdy z nas ma swoje własne demony, z którymi musi się zmierzyć.

Podsumowanie
„(Nie)pożądane” Marty Bańkowskiej-Skoczeń i Jarosława Mikołaja Skoczenia to niezwykła powieść, która zabiera czytelnika w emocjonalną podróż po zakamarkach ludzkiej psychiki. Dwie fascynujące bohaterki, Helena i Jasmina, prowadzą nas przez swoje życie, ukazując różne aspekty walki z własnymi demonami. To książka pełna napięć, zmysłowości i głębokiej refleksji, która z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających czytelników. Polecam ją każdemu, kto szuka literatury nie tylko pięknej, ale i poruszającej do głębi.

ikona kobietyIkona uśmiechu

Monika J.

Cudzysłów

"Dla Heleny ta praca oznaczała być albo nie być, a właściwie żyć albo nie żyć. Gdyby ją straciła jej świat nie miałby już żadnej podpory(...) Radio było jej całym życiem(...) Liczyli się tylko słuchacze, których próbowała zaczarować, zabrać do swojego świata, zaprosić do przeżywania tego, co widzieli na naszkicowanych jej słowami obrazach."
Lubicie książki, które poruszają trudne tematy?
Dwie kobiety. Dwie historie. Każda z kobiet zmaga się z własnymi demonami dręczącymi ich umysł.
Helena musi się zmierzyć z depresją i obsesyjnym lękiem, który bez uprzedzenia ogarnia jej ciało nie pozwalając prawidłowo funkcjonować. Stara się od wielu lat znaleźć pomoc wśród specjalistów, jednak z marnym skutkiem.
"Podejrzewali ją o schizofrenię, chorobę dwubiegunową, silną depresję i kilka innych chorób psychicznych, ale żadna nie miała takich objawów, z jakimi ona się zmagała."
Jaśmina z kolei prowadzi intensywne życie, z którego stara się czerpać garściami. Jest niezwykle świadoma swojego ciała, atrakcyjności i potrzeb.
W jaki sposób losy dwóch tak odmiennych kobiet są ze sobą powiązane? Wydawałoby się, że nic ich nie łączy, a jednak...
(Nie)Pożądane to historia, która mnie wciągnęła od samego początku. Wbrew pozorom szybko się ją czyta. Napisana w sposób przystępny dla czytelnika, z każdą kolejną stroną wciąga nas w świat Heleny i Jaśminy.
Tematy, które są poruszane nie należą do łatwych. Ludzki umysł skrywa przed nami wiele tajemnic i pomimo tego, że wiemy o nim coraz więcej, to jednak daleko nam do tego, by twierdzić, że znamy wszystkie jego sekrety.
Autorzy zabierają nas w niezwykle złożoną podróż przez ludzką psychikę.
Historia opowiedziana zarówno z perspektywy Heleny, jak i Jaśminy pozwala nam zagłębić się w ich problemach.
I choć dość szybko zorientowałam się, w jaki sposób los obu kobiet jest od siebie zależny, to jednak ich historia ogromnie mnie poruszyła.
"Cierpienie sprawiało, że czuła coraz większą niechęć do życia. Przez lata przeszła od przedsionka piekła do jego jądra. Po wielu wizytach u różnych "znakomitych" terapeutów utwierdziła się w przekonaniu, że tak naprawdę nikt nie jest jej w stanie pomóc."
Jeśli macie ochotę zagłębić się w ludzki umysł. Wędrować razem z Heleną przez meandry jej lęków i obaw oraz korzystać z życia razem z Jaśminą, aby na końcu odkryć sekret ich relacji, polecam wam tą historię.

ikona mężczyznyIkona uśmiechu

zainspirowanawkuchni

Cudzysłów

Lubicie czytać historie, które dogłębnie Was poruszają? Bo ja lubię i zaraz właśnie o jednej z nich Wam opowiem. A mianowicie o książce "(Nie) pożądane" Marty Bańkowskiej - Skoczeń i Jarosława Mikołaja Skoczeń Jest to historia dwóch kobiet, które żyją razem ale są zupełnie różne. Helena zmaga się z depresją i lękiem. Każdego dnia z uporem maniaka poszukuje czegoś, co sprawi że jej życie będzie bardziej znośne. Ból, cierpienie i dopadające ją zaniki pamięci sprawiają, że coraz bardziej nie chce już tak żyć. Jasmina natomiast to kobieta pewna siebie i swojej atrakcyjności. Z życia czerpie, uwielbia kontakty intymne zarówno z kobietami jak i mężczyznami. Sprawia jej to satysfakcję i nawet jeśli bierze za to odpowiednie wynagrodzenie dla niej to żaden problem. Losy kobiet poznajemy z perspektywy obu bohaterek co jest świetnym zabiegiem by zobaczyć co każda z nich myśli i czuje. I tak namacalnie wejść w ich głowę i poznać dręczące je demony. Byłam ciekawa co tak naprawdę łączy te kobiety miłość, przyjaźń, czy może jeszcze coś innego? Ta książka porusza mocne ale za to bardzo ważne tematy. Bo tak naprawdę sami nie wiemy, czy ktoś z naszych bliskich nie zmaga się z depresją, słabościami czy innymi zaburzeniami psychiki, gdyż na co dzień mogą zakładać maski nawet przed najbliższymi. A musimy wiedzieć, że pomoc najbliższych w takich momentach jest nie tylko na wagę złota ale i życia. Książka ta porusza dogłębnie, zmusza do refleksji i spojrzenia na otaczający nas świat i ludzi z szerszej perspektywy. Polecam

ikona mężczyznyIkona uśmiechu

ciekawskie_czytanie

Cudzysłów

Lubicie książki, które wywołują wulkan emocji i zmuszają do głębszej refleksji? Jeżeli tak, to trafiliście idealnie! 

(Nie)pożądane to historia dwóch zupełnie różnych kobiet, których losy są ze sobą połączone. Helena to kobieta z wieloma barierami, która z nieufnością podchodzi do świata. Od wielu lat boryka się z depresją i różnymi zaburzeniami, które uniemożliwiają jej codzienne funkcjonowanie. Jaśmina natomiast to kobieta pełna życia i energii, która pewnie kroczy przez życie i poznaje swoją seksualność. Co może łączyć te na pozór dwa różne światy? Jakie sekrety skrywają w sobie kobiety? O tym musisz przekonać się sam!

(Nie) pożądane to książka, która pochłonęła mnie już od pierwszych stron i wywołała we mnie wulkan emocji. Niezwykle przypadła mi do gustu kreacja głównych bohaterek, które bardzo polubiłam. Z ciekawością śledziłam ich losy, a także poznawałam ciemne zakamarki ich psychiki. Dużym plusem było prowadzenie narracji zarówno z perspektywy Heleny jak i Jaśminy. Dzięki temu lepiej mogłam poznać te kobiety i zrozumieć kryjące się w nich emocje, a także niektóre zachowania. Obie poszukiwały tego, co w życiu najważniejsze- celu oraz miłości. Dużym atutem jest autentyczność postaci. Nie było przerysowania, ale dopracowane w każdym calu historie kobiet, które muszą zmagać się z różnymi przeciwnościami. Jak zakończy się ich historia?

Muszę przyznać, że książkę czyta się szybko, ale emocje, które we mnie tkwią po przeczytaniu zostaną we mnie na długo. Poruszone zostają trudne tematy, a historie bohaterek nie należą do najłatwiejszych. Dawno nie czytałam tak dobrej książki i myślę, że mogę z czystym sercem polecić ją każdemu z was. Autorzy włożyli kawał serca w swoje dzieło i to widać na każdym kroku. Serdecznie polecam.

ikona kobietyIkona uśmiechu

Brunette

Cudzysłów

"(Nie)pożądane" to historia o dwóch skrajnie różnych kobietach. Helena mierzy się z depresją i lękiem. Kobieta próbuje z tym walczyć, aby mogła żyć i odnaleźć sens życia. Jasmina to kobieta , która prowadzi bujne życie i bierze je garściami, nie patrząc na konsekwencje. Jest pewna siebie i własnej kobiecości. 
Losy Heleny i Jasminy przeplatają się, a my mamy możliwość przeżywać ich emocje oraz towarzyszące im codzienne problemy. 
Czy kobiety pokonają własne demony?

Autorzy stworzyli książkę, w której poruszają trudne, ale ważne tematy. Wszystko krąży wokół depresji, ludzkiej psychiki, relacji międzyludzkich, poszukiwaniu szczęścia, miłości oraz zrozumienia. 
Moim zdaniem jest to potrzebna książka. Zmusza do przemyśleń, bo nigdy nie wiemy, czy ktoś nie zmaga się z depresją, czy innymi problemami. 
Warto po nią sięgnąć, bo otwiera oczy nao problemy osób zmagających się z takimi zaburzeniami. 
Gorąco polecam!

ikona kobietyIkona uśmiechu

mamanatropie

Cudzysłów

Bohaterkami tej powieści są dwie kobiety Helena oraz Jasmina. Jak się okazuje mają dwa skrajnie różne charaktery. Zupełnie inaczej odbierają świat i czego innego oczekują od życia. Ich pragnienia również są skrajnie różne. Okazuje się jednak, że łączy je więcej niż podejrzewamy… Coś więcej niż tylko obsesyjne pragnienie bycia kochanymi. Helena pracuje od lat w radio tworząc zapadające w pamięć audycje, które zna niejeden mieszkaniec jej miasta. Ta praca to jej cały świat, szczególnie po dość dramatycznym rozstaniu z Markiem jej szefem, a prywatnie byłym partnerem życiowym. Pomimo tego, że było to już dość dawno temu, kobieta nadal nie do końca się z tego otrząsnęła. Niestety tamte wydarzenia zbiegły się z zapanowaniem w jej życiu chaosu spowodowanego nasilającą się coraz bardziej depresją i walką z lękami. Kobieta próbuje sobie z tym radzić z pomocą terapii oraz lekarzy desperacko poszukując czegoś, co sprawi iż jej życie będzie lepsze. Na drugim biegunie podejścia do życia jest Jasmina. Piękna, powabna, znająca swoją wartość prowadzi intensywne życie szczególnie wieczorami i czerpie z życia pełnymi garściami. Śmiało eksploruje swoją seksualność i niewiele rzeczy może ją w tej kwestii powstrzymać. Losy obu kobiet okazują się splecione w zaskakujący sposób.

Powieść „(Nie)pożądane” zaciekawiła mnie już po samym opisie wydawcy. Byłam ogromnie ciekawa co może łączyć tak skrajnie różne kobiety. Bohaterki są świetnie wykreowane, wyraziste i pociągające. Autorzy pozwalają czytelnikowi zajrzeć niejako do ich umysłów, poczuć targające nimi emocje i demony prawie że jak własne. Powieść choć porusza bardzo ważny, zarazem niełatwy temat depresji jest niezwykle lekko i przystępnie napisana i może być śmiało przeczytana nawet w jeden czy dwa wieczory. A odkrycie zależności pomiędzy obiema bohaterkami poruszył mnie dogłębnie. Serdecznie polecam tą mistrzowską wędrówkę po meandrach ludzkiego umysłu.

ikona kobietyIkona uśmiechu

zle_charaktery

Cudzysłów

Lubisz książki traktujące o psychice i niełatwych emocjach? Porozmawiamy. 

Książka "(Nie)pożądanie" to fascynująca podróż po ludzkiej psychice. To historia o emocjach i doświadczeniach, o których nie zawsze chcemy rozmawiać. Opowieść chwyta za serce swoją surowością i szarością, a przede wszystkim inteligencją, z jaką została napisana. 

Helenę poznajemy w bardzo trudnym momencie. Momencie, w którym nie wierzy już w pomoc terapii, w którym zwątpiła w jakąkolwiek szansę ulżenia jej w bólu. Chciała poczuć spokój. Wyzdrowieć. Poznajemy jej przeszłość – okrutną, niszczącą. 

Jasmina lawirowała pomiędzy chęcią życia na własnych zasadach a poczuciem winy. Potrzebowała silnych doznań, lubiła się podobać. Miała Helenie wiele za złe. 

W pewnym momencie coś się zatarło, a ja zrozumiałam, do poznania jakiej historii zaprosili nas autorzy. Fascynującej i przerażającej zarazem. Zrobili to perfekcyjnie, przesyłam gratulacje i wyrazy uznania. 

"(Nie)pożądanie" to wyjątkowa pozycja jeszcze z jednego powodu. Oprócz wszelkich możliwych wydań (tradycyjne, eBook i audio) to przede wszystkim monodram, który Pan Jarosław napisał dla Pani Marty, a później wspólnie rozwinęli go w formie powieści. Co za inicjatywa! 

Uważam, że po tego typu literaturę najlepiej sięgać w odpowiednim dla siebie czasie i być przygotowanym na całą gamę emocji, które zostają z nami jeszcze na długo po przeczytaniu epilogu. 

Mam wrażenie, że ta pozycja będzie idealna dla fanów literatury azjatyckiej, a jeśli podobało Ci się "Nie mam ochoty żyć, ale za bardzo lubię tteokbokki" to tym bardziej polecam zapoznać się z "(Nie)pożądane". 

ikona kobietyIkona uśmiechu

rude_kadry

Cudzysłów

Niezwykła powieść o dwóch kobietach, które różni wszystko. Jedna tonie w szponach choroby, która we współczesnych czasach zbiera ogromne żniwo - depresji. Druga jest istną femme fatale, świadomą siebie i piekielnie atrakcyjną kobietą. Łączy je jedno... Marta Bańkowska-Skoczeń i Jarosław Mikołaj Skoczeń stworzyli niezwykłą powieść o zakamarkach ludzkiej psychiki, walce o zdrowie i odnalezieniu siebie. Już od pierwszych stron "(Nie)pożądane" kuszą aurą tajemnicy i niedopowiedzeń. Choć fabuła powieści zdaje się być nieśpieszna skrywa w sobie ogrom emocji. Poruszająca, zaskakująca, enigmatyczna - właśnie taka jest historia Heleny i Jasminy. Książka jest napisana przystępnym, a jednocześnie pięknym językiem, co podczas lektury sprawiało mi ogromną przyjemność. Rozkoszowałam się wręcz każdą stroną.

Narracja, prowadzona z perspektywy obu bohaterek, dała mi wgląd w ich myśli i emocje, pozwalając zrozumieć ich motywacje oraz wewnętrzne konflikty. Helena, zmagająca się z depresją, przeraża swoją bezradnością i desperackim poszukiwaniem sensu życia. Jej wewnętrzna walka jest realistycznie oddana, co sprawia, że można poczuć jej ból i zagubienie. Mimo wsparcia swojej przyjaciółki Ani czuje się często bezsilna wobec swoich demonów. Z drugiej strony, Jasmina, pełna życia i pewności siebie, wydaje się zupełnym przeciwieństwem Heleny, lecz z czasem odkryłam, że jej pozorna beztroska kryje równie skomplikowane emocje, w tym ciągle narastającego frustrację przez ograniczenia, jakie pojawiają się w jej życiu za sprawą Heleny. Dość szybko powiązałam fakty, dotarłam do sedna, wiedziałam, co łączy kobiety, jednak nie odbierało mi to radości z lektury - wręcz szaleńczo czytałam dalej, bo byłam ciekawa, jak to się dalej potoczy.

Jednym z głównych motywów książki jest zdrowie psychiczne i trudności związane ze znalezieniem odpowiedniej pomocy. Choć Helena ma wielkie wsparcie w Ani, która pomaga przetrwać jej najtrudniejsze chwile, to proces poszukiwania skutecznej terapii i zrozumienia własnych problemów jest długi i bolesny. Książka ukazuje, jak ciężkie może być zmaganie się z depresją i jak wielki wpływ na nasze obecne życie może mieć przeszłość, a także obnaża nieudolność opieki nad pacjentami z problemami ze zdrowiem psychicznym w Polsce. Autorzy zręcznie prowadzili mnie przez labirynt psychologicznych zawiłości, odkrywając stopniowo tajemnice łączące dwie główne bohaterki. Relacje międzyludzkie, opisywane z taką dokładnością i wyczuciem, są jednym z największych atutów tej powieści - jestem pod wielkim wrażeniem. Każda interakcja, każde słowo i gest mają tu znaczenie, budując napięcie i wzmagając ciekawość. Zaskakujące zwroty akcji i finał, który pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi, sprawiają, że książka na długo pozostanie w mojej głowie. 

"(Nie)pożądane" to książka, która intryguje, ciekawi, skupia się na meandrach ludzkiej psychiki, ale również skłania do refleksji nad własnym życiem i stanem umysłu. Jestem pod wielkim wrażeniem - powieść została jednocześnie napisana pięknie i boleśnie... 
Historia o poszukiwaniu tożsamości, walce z wewnętrznymi demonami i próbie zrozumienia samego siebie, osnuta aurą rozpaczy, cierpienia oraz tajemnicy. To powieść, która nie pozwala pozostać obojętnym - ja ze swojej bardzo mocno zachęcam do przeczytania. Naprawdę warto.

ikona kobietyIkona uśmiechu

Mirela Marcinek

Cudzysłów

„Jedynym ciężarem była jej cierpiąca dusza, razem z rozkołysanym do granic możliwości umysłem, który mógł jej zaoferować tylko rozpacz i tęsknotę za czymś tak odległym, tak nierealnym, praktycznie nie do przypomnienia sobie spokojem”.

„(Nie) Pożądane” to intrygująca, niebanalna, głęboka, intensywna i poruszająca historia, pełna napięcia, walki z samym sobą, ze swoim umysłem, demonami, przepełniona tornadem emocji, kłębiących się w bohaterach.  Historia, o skomplikowanych i często trudnych do zrozumienia myśli i ludzkiej psychiki, demaskuje jej pęknięcia i zawiłości. Ale również zobaczymy, jak trudno żyć i zmagać się z depresją, ograniczeniami, gdy chaos w głowie splątany jest z lękiem nie do wytrzymania i towarzyszy każdego dnia. Wołasz o pomoc, a nie ma znikąd pomocy, zrozumienia, a frustracja wręcz wylewa się z ciebie. 
Dostajemy dwie historie, dwóch skrajne różnych kobiet, których los oplótł w nieprzewidywalny sposób i połączył nierozerwalny sposób. Fabuła dobrze skonstruowana, książka wciągająca, doskonale poprowadzona, toczy się niepospiesznie, intryguje i została dopracowana przez autorów w każdym detalu. Autorzy umiejętnie prowadzą nas przez stany osobowości bohaterek, pokazując dwa skrajne światy, daw różne oblicza i charaktery,  balansują pomiędzy ich zakamarkami psychiki i dogłębnie pokazując przeżywane, emocje  i ich walkę ze swoimi słabościami, a to wszystko  tworzy zdumiewające połączenie. 
Stopniowo odkrywamy zależności pomiędzy bohaterkami i przeszłość, która była katalizatorem do wydarzeń i stanu psychiki. Nie raz zaskoczy, ja z początku zastanawiałam się, co obie bohaterki mają ze sobą wspólnego, ponieważ autorzy prowadzą tak historię, abyśmy  zagłębiali się w ich życie, poznając ich wewnętrzne cierpienia, emocje, leki, pragnienia i skrywane tajemnice, czyniąc ją z pozoru niepowiązanymi ze sobą, a jednak, jak przedzieramy się przez kartki tej historii, 
prawda okazuję się szokująca. 
Książka dosłownie pochłania od pierwszych stron.
Autorzy mają świetny styl,  i lekkość pióra,  przepełniony obrazowym językiem, dzięki czemu książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie. 

Historię poznajemy z perspektywy obydwu głównych bohaterek, Heleny i Jasminy, dzięki czemu możemy spojrzeć szerszym okiem na całą historię, zagłębić się idealnie w ich sytuację, zobaczyć ich myśli, przeżywane emocje i uczucia. Pozwala na zrozumienie ich wewnętrznych dylematów i obaw.

Bohaterzy świetnie wykreowani, złożone,  wyraziste postacie, dojrzali, różnorodni i ale przede wszystkim autentycznie nakreślone. Ich portrety psychologiczne, genialne poprowadzone, dosłownie czujemy ich emocje, cierpienie, ból, smutek, radość.
Helenę i Jasminę tak jak wszystko je łączyło, tak też wszystko je dzieliło. Były zupełnie inne, każda oczekuje od życia czegoś innego, choć ich losy zostały, splecione w zaskakujący sposób.  Helena funkcjonuje bez świadomości istnienia Jasminy, co jest intrygujące.
    
„Doskonale wiedziała, że i tak atak zła będzie o wiele silniejszy i wygra przynajmniej pierwszą bitwę, uderzając w nią wspólnie z szalejącym lękiem, który wkrótce rozprzestrzeni się po całym ciele”.

Helena przez lata przechodzi przez labirynt piekła, bezsensu istnienia. Jej życie naznaczone było ogromnym lękiem, depresją i zanikami pamięci. Lata leczenia, wielu wizyt u różnych terapeutów, nie przynosi skutków, a tak naprawdę utwierdziło ją, że nikt nie jest w stanie jej pomóc. Coraz trudniej jej się pracuje i  wszystko przychodzi jej z wielkim wysiłkiem, zmusza się do wyjścia z domu, a i zdarza się,  że nie jest w stanie wyjść z łóżka. Coraz bardziej pogubiona, toczy walkę między tym, co rzeczywiste i nierzeczywiste. 
Nie mogąc, już dłużej tego wszystkiego znieś, w kroku desperacji sięga po ostateczne wyjście. 

Jasmina  lubiła czerpać z życia całymi garściami, bawiąc się przy tym jak najlepiej. Świadoma swojej atrakcyjności i seksualność
Starała się zorganizować swoje życie, tak aby jak najmniej wchodzić w kolizję z życiem Heleny, chociaż przychodziło jej to z coraz większym trudem. Bała się coraz bardziej o swoją przyszłość. 

-Czy Helena dowie się o istnieniu Jasminy? 
-Czy Helena znajdzie siłę, by walczyć o siebie? 
-Czy Jasmina znajdzie drogę, aby przerwać? 

ikona kobietyIkona uśmiechu

Fascynacja K.

Cudzysłów

W tej książce poznajemy dwie fascynujące kobiety,który zmagają się ze swym życiem i lękami niosącymi wiele cierpienia.Dwie perspektywywy bohaterek i ich przeżycia umożliwiają poxnanie ich zmagań i trosk.Są bardzo różne,choć posiadająca wspólne cechy łączące je.

▫Czytając,byłam trochę zdezorientowana nowymi informacjami,które chciałam połączyć w jedną całość.Każdy element fabuły i bliższemu poznaniu bohaterek sprawiały,że pragnęłam posklejać historię w jedną całość.Na wszystkie nurtujące pytania odnalazłam dopiero pod koniec lektury.I te informacje są zaskakujące.

Naprawdę było ciężko odkryć łączącą postacie prawdę i skrywane sekrety przeszłości.

▫Książka to nie tylko emocjonalna historia kobiet szukających szczęścia, ale także psychologiczne „wejście” do ich umysłu i zrozumienia walki z życiem. To także nieradzenie sobie z porażkami i demonami drzemiącymi głęboko w nich. Wszystko to tworzy oszałamiającą powieść trzymając w napięciu do ostatniej strony.

▫Lektura nie tylko szokuje, ale również wyostrzy zmysły i zmusi do refleksji.
💛Polecam

ikona kobietyIkona uśmiechu

Aleksandra G.

Cudzysłów

Lubicie, kiedy w książkach są poruszane trudne tematy, czy raczej omijacie je szerokim łukiem?

Ja chętnie sięgam po trudną tematykę, takie pozycje odbieram zupełnie inaczej niż romanse, przez które mogę bezmyślnie przelecieć i się odprężyć. Po takiej lekturze jak ta, potrzebuję chwili, żeby się zatrzymać, pomyśleć.

Widać że pani @martajaroslawskoczen i pan @jaroslawskoczen nie boją się tematu depresji, bo taki zostaje tutaj poruszony. Jestem pełna podziwu dla wykonania też pozycji. Zwykle takie lektury są spłycone, a temat tylko „liźnięty”. Tutaj widać, że autorzy wiedzą o czym piszą, zgłębiają temat, dzielą się tym ze światem. Jeśli chorowałabym kiedyś na depresję, chciałabym trafić na taką książkę, żeby móc porównać swój przypadek.

Czy można wierzyć własnemu umysłowi? Z takim pytaniem zostawiają nas autorzy i to pytanie mnie nurtuje. Do tej pory myślałam, że mogę sobie wierzyć, ale czytając tę pozycję zaczynam mieć wątpliwości.

Mamy tu dwie zupełnie inne bohaterki- Helenę i Jasminę. Poruszyła mnie historia tej pierwszej i dała do myślenia. Kibicowałam jej mocno, a jej droga była wyboista, a problem nie wziął się z powietrza. Okazuje się bowiem, że ten przypadek jest skomplikowany. Mamy także Jasminę, która korzysta z życia na całego. Książka jest napisana oczyma zarówno jednej jak i drugiej. Nie uwierzycie, co je łączy! To trzeba poznać!

Jestem ogromnie wdzięczna za to, że powstaje taka literatura. Ostatnio książki na które trafiam to erotyki, a tutaj mamy coś zupełnie innego, chociaż nasza Jasminka prowadzi bujne życie. Cieszę się, że autorzy poszli w tę stronę, że nagłośnili problem depresji, że pokazali jakie mogą być jej skutki. Podoba mi się to, że mamy pokazany proces leczenia, który wcale nie jest łatwy. Mamy także nieudolność służby zdrowia. Podczas lektury niejednokrotnie miałam ciarki na całym ciele.

To nie jest pozycja jak każda. Jest zupełnie inna. Taka, przy której trzeba się zatrzymać, bo zmusza czytelnika do refleksji. Przekaz, jaki za sobą niesie jest wart poznania. Uważam, że powinno po nią sięgnąć więcej osób, a jest tak mało znana na bookstagramie, że to aż boli.

Dostałam także informację, że trwają rozmowy na temat ekranizacji tej powieści. Trzymam mocno kciuki, żeby to doszło do skutku, chętnie zobaczyłabym tak ważny temat na wielkim ekranie.

ikona kobietyIkona uśmiechu

Anna K.

Cudzysłów

Helena jest dziennikarką radiową, kobietą, którą dręczą koszmary, ma lęki, mierzy się z depresją. Niejednokrotnie czuje się bezradna, wyczerpana, niechciana. Jej życie jest pasmem nieszczęść, porażek, z którymi nie może sobie poradzić. Jej przeciwieństwem jest Jaśmina. Kobieta w sile wieku, znająca swoją wartość, czerpiąca z życia garściami. Chociaż są zupełnie inne, łączy ich więcej niż można by się spodziewać, a ich drogi się przecinają. Co je połączy? Czego szukają w życiu? Czy to odnajdą? Czy poradzą sobie z przeciwnościami?

Ta książka była zupełnie inna niż wszystkie i mnie tym kupiła. To nie jest kolejna historia, o której dość szybko się zapomni. To książka niosąca przekaz, poruszająca trudne tematy. Jej się nie czyta tak po prostu, ją trzeba przemyśleć, zastanowić się nie tylko nad czytaną treścią, ale również nad życiem i ludźmi, którzy nas otaczają.

Bohaterki bardzo dobrze wykreowane, wyraziste, sprawiające, że wszystko przeżywa się z nimi. Żadna z nich nie jest idealna, ale to sprawia, że są bardziej realistyczne. Obie czegoś pragną i to wręcz obsesyjnie.

„(Nie) pożądane” to książka, którą nie tylko się czyta, ale należy ją przemyśleć, zastanowić się nad treścią. Mnie się podobała i uważam, że warto ją przeczytać. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

ikona kobietyIkona uśmiechu

Małgorzata Piotrowicz

Cudzysłów

242 strony intrygującej lektury, w której z początku poznajemy dwie kobiety - Helenę i Jasminę, które zmagają się z różnymi wyzwaniami losu. Jedna jest pochłonięta swoimi problemami ze zdrowiem, druga traktuje życie lżej i bardziej rozrywkowo ... Im głębiej czytelnik wnika w te 2 historie, tym mniej rozumie, a w połowie książki już nic nie jest takim jakim się wydawało z początku i coś tam powoli zaczyna się rozjaśniać, a może jednak nie... Czy tego się spodziewaliśmy? Umysł potrafi płatać figle i człowiek stawia sobie wtedy wiele pytań, na które nie zawsze dostaje odpowiedzi ... Opowieść wciąga, mimo trudnych tematów. Jest napisana z perspektywy 2 osób, ukazuje ich przeżycia, wspomnienia i daje naprawdę wiele okazji do myślenia. Ludzka psychika, depresja, relacje ludzkie, przyjaźń i dużo więcej - to siła tej książki, jakże innej, zmuszającej do niejednej refleksji.

ikona mężczyznyIkona uśmiechu

Anonim

Cudzysłów

242 strony intrygującej lektury, w której z początku poznajemy dwie kobiety - Helenę i Jasminę, które zmagają się z różnymi wyzwaniami losu. Jedna jest pochłonięta swoimi problemami ze zdrowiem, druga traktuje życie lżej i bardziej rozrywkowo ... Im głębiej czytelnik wnika w te 2 historie, tym mniej rozumie, a w połowie książki już nic nie jest takim jakim się wydawało z początku i coś tam powoli zaczyna się rozjaśniać, a może jednak nie... Czy tego się spodziewaliśmy? Umysł potrafi płatać figle i człowiek stawia sobie wtedy wiele pytań, na które nie zawsze dostaje odpowiedzi ... Opowieść wciąga, mimo trudnych tematów. Jest napisana z perspektywy 2 osób, ukazuje ich przeżycia, wspomnienia i daje naprawdę wiele okazji do myślenia. Ludzka psychika, depresja, relacje ludzkie, przyjaźń i dużo więcej - to siła tej książki, jakże innej, zmuszającej do niejednej refleksji.

ikona mężczyznyIkona uśmiechu

siedzewksiazkach

Cudzysłów

Lubicie czytać książki, w których odsłania się ludzka psychika i zawiłość jej działania? Helena jest dziennikarką radiową, która każdego dnia budzi się przerażona i zalękniona. Życie stanowi dla niej ogromną trudność i nie sposób jej spokojnie przez nie kroczyć. Jasmina doskonale czuje się w swoim ciele. Jest przebojowa i emanuje kobiecością. Rozwija swoje życie uczuciowe nie bacząc na konsekwencje. Te dwie kobiety przedstawiają dwie zupełnie różne historie. Jednak choć są tak z pozoru od siebie oddalone, znajdują się bardzo blisko. "(Nie)pożądane" to niezwykle wciągająca i fascynująca opowieść o złożoności ludzkiej psychiki. Zazwyczaj nie przepadam za tego typu książkami, ale tym razem jestem do głębi poruszona. Autorzy wtłaczają w czytelnika niezwykłą moc doznania i pozwalają na samodzielne zapoznanie się z tematem. Zakończenie tej historii jest nadzwyczaj poruszające i zaskakujące jednocześnie. Choć podświadomie wyobrażałam sobie o co tutaj tak naprawdę chodzi, to nie spodziewałam się czegoś o takim wydźwięku. Marta Bańkowska-Skoczeń i Jarosław Skoczeń stworzyli dzieło, o którym trudno będzie zapomnieć. Jeśli lubicie takie tematy to konieczne zapoznajcie się z tym tytułem. A gdy jednak pojawił się u Was sceptycyzm, to spróbujcie otworzyć się na coś nowego. Ja tak zrobiłam i zdecydowanie się nie zawiodłam. Bardzo dobra książka, świetnie napisana i z przesłaniem ukazującym, że ludzki umysł jest niezbadany i pełen tajemnic.

ikona mężczyznyIkona uśmiechu

Anonim

Cudzysłów

Nie)pożądane” to powieść, która wciągnęła mnie od pierwszej strony, oferując niezwy(kłą podróż przez zakamarki ludzkiej psychiki. Autorzy, Marta Bańkowska-Skoczeń i Jarosław Mikołaj Skoczeń, stworzyli historię przepełnioną bólem, bezsilnością i chorobą, która niszczy umysł i duszę człowieka. Centralnymi postaciami tej powieści są Helena i Jasmina – dwie kobiety o skrajnie różnych osobowościach, które łączy więcej niż tylko obsesyjna potrzeba miłości. Helena zmaga się z depresją i lękiem, poszukując desperacko czegoś, co uczyni jej życie bardziej znośnym. Dopadające zaniki pamięci coraz bardziej ją pogrążają. Cierpienia sprawiły, że że czuła coraz większą niechęć do życia. Jasmina natomiast prowadzi intensywne życie, świadoma swojej atrakcyjności i śmiało eksplorująca własną seksualność. Mimo różnic w ich podejściu do życia, losy obu kobiet splatają się w zaskakujący sposób, który odkrywamy, podążając za pełną napięć narracją prowadzoną z perspektywy obu bohaterek. Autorzy doskonale ukazują kruchość i złożoność ludzkiej psychiki, co sprawiło, że książka pozostawiła mnie z pytaniem, czy można wierzyć własnemu umysłowi. Przez długi czas nie byłam pewna, co łączy Helenę i Jasminę, jednak z biegiem fabuły wszystko zaczęło do siebie pasować jak elementy układanki. „(Nie)pożądane” to powieść, która nie tylko fascynuje, ale także skłania do refleksji nad ludzką naturą i wewnętrznymi demonami, z którymi każdy z nas może się zmagać. Autorzy stworzyli wielowymiarowe postacie i umiejętnie oddali ich wewnętrzne konflikty, co czyni tę książkę wyjątkową. Polecam tę powieść każdemu, kto pragnie zanurzyć się w emocjonującą historię o walce z własnymi demonami, pełną napięć i zaskakujących zwrotów akcji. „(Nie)pożądane” to lektura, która na długo pozostaje w pamięci, poruszając najgłębsze struny ludzkiej duszy.

ikona kobietyIkona uśmiechu

Dagmara Łagan BooksCat

Cudzysłów

Eksplorująca zawiłe meandry umysłu, którego wciąż naukowo nie sposób poddać kompleksowej analizie. Z wrażliwością obrazująca codzienność z dojmującą chorobą duszy. Przesiąknięta absorbującymi emocjami, które śmiało prowokują do refleksji. „(Nie)pożądane” to sensoryczna i sensualna powieść balansująca na pograniczu dramatu i romansu, którą zaaranżowano z wyraźnym podkreśleniem warstwy psychologicznej. Powiązanie między kobiecymi narracjami można niewątpliwie odkryć już po kilkunastu stronach lektury, ale to nie w nieświadomości tej więzi między kreacjami tkwi nurtujący wydźwięk tej historii. On wybrzmiewa w niuansach psychiki człowieka, w obrazie pułapki, którą może stać się głowa, w implikacjach odebrania przez zmysły kontroli. To kompozycja niepozorna w obliczu objętości treści, zauważalnie kameralna i intymna, utrwalona w ostrożnych gestach i skąpych słowach, ale rozpisana niezwykle wnikliwymi piórami. Będąca prozą, która pozostawia po sobie ślad, która inspiruje do rozmyślań nad złożonością ludzkiej natury i tworzonymi relacjami. Helena i Jaśmina. Jedna uosabiająca życiowe zagubienie, które wznieca w niej bezsilność, druga z rozkoszą czerpiąca z nieskrępowanych uciech egzystencji. Obie ulegające skrajnościom, obie przynależne zakorzenionym w duszy pragnieniem miłości, obie łaknące pobudzających doznań. Te dwie perspektywy zmyślnie się przenikają i uzupełniają, choć stają się przecież wizualizacją całkowicie odmiennych osobowości, elementów prozy dnia, aż w końcu emocji. I na fundamencie opowieści o tych dwóch kobietach ta proza traktuje również o psychicznej kondycji społeczeństwa, o trudnej i skomplikowanej drodze do wyrwania się ze szponów depresji, o obsesjach samoistnych, ale i intencjonalnie potęgowanych, sugestywnie intensyfikowanych przez uzależnienia. Finalnie porusza, zatrważa, odbiera zaufanie do własnych myśli i czynów, muska z wyczuciem kruchość naszej pewności. To swoista wiwisekcja uwierających, choć nie do końca odczuwalnych traum, uśpionych w podświadomości demonów. I zarazem to literatura uświadamiająca istotę przedzierania się przez bolesne doświadczenia, ich oswajanie na fotelu terapeuty, poszukiwania pomocy nadal współcześnie uznawanej za wstydliwą i naznaczoną piętnem obłędu. O samotności, która czasami w rozpaczy prowadzi do ostateczności, determinuje pochylenie głowy przed losem ze słowami: „wygrałeś, poddaje się”. Aż wreszcie o miłości, która raz rozpalona w sercu już tam pozostaje – umysł to podstępna materia, ale w starciu ze szczerymi uczuciami traci swoją dyktaturę. Trudno nie pogrążyć się po przełożeniu, jakże wymownej i przesiąkniętej impresjami, ostatniej strony tej książki w kontemplacyjnym nastroju, nie ulec melancholijnej osnowie, z obawami nie spojrzeć w czeluść własnej tożsamości, w otchłań własnych pragnień i potrzeb. Nie zatracić się z pasją w tej fascynującej podróży po meandrach psychologii.

ikona kobietyIkona uśmiechu

Anna

Cudzysłów

„(Nie)pożądane” autorstwa Marty Bańkowskiej-Skoczeń i Jarosława Mikołaja Skocznia to poruszająca opowieść o dwóch kobietach, których losy splatają się w zaskakujący sposób. Helena, zmagająca się z depresją i lękami, oraz Jasmina, prowadząca intensywne i pełne pasji życie, ukazują różne oblicza kobiecości i wewnętrznej walki.

Książka ta to niezwykle zmysłowa i emocjonalna podróż w głąb ludzkiej psychiki. Autorzy mistrzowsko kreują wyraziste portrety psychologiczne bohaterek, balansując między delikatnością a intensywnością emocji. Każda strona odkrywa przed czytelnikiem nowe tajemnice, prowadząc do zaskakujących odkryć i refleksji nad naturą ludzkich pragnień i lęków.

„(Nie)pożądane” to powieść, która zaskakuje, wzrusza i zmusza do głębokiej refleksji. Idealna dla tych, którzy cenią literaturę pełną emocji i psychologicznej głębi. Polecam ją każdemu, kto szuka poruszającej lektury, która pozostaje w pamięci na długo.

Chcesz wiedzieć więcej?


Sprawdź co inni czytelnicy myślą o tej książce.