Mirela Marcinek
„Jedynym ciężarem była jej cierpiąca dusza, razem z rozkołysanym do granic możliwości umysłem, który mógł jej zaoferować tylko rozpacz i tęsknotę za czymś tak odległym, tak nierealnym, praktycznie nie do przypomnienia sobie spokojem”.
„(Nie) Pożądane” to intrygująca, niebanalna, głęboka, intensywna i poruszająca historia, pełna napięcia, walki z samym sobą, ze swoim umysłem, demonami, przepełniona tornadem emocji, kłębiących się w bohaterach. Historia, o skomplikowanych i często trudnych do zrozumienia myśli i ludzkiej psychiki, demaskuje jej pęknięcia i zawiłości. Ale również zobaczymy, jak trudno żyć i zmagać się z depresją, ograniczeniami, gdy chaos w głowie splątany jest z lękiem nie do wytrzymania i towarzyszy każdego dnia. Wołasz o pomoc, a nie ma znikąd pomocy, zrozumienia, a frustracja wręcz wylewa się z ciebie.
Dostajemy dwie historie, dwóch skrajne różnych kobiet, których los oplótł w nieprzewidywalny sposób i połączył nierozerwalny sposób. Fabuła dobrze skonstruowana, książka wciągająca, doskonale poprowadzona, toczy się niepospiesznie, intryguje i została dopracowana przez autorów w każdym detalu. Autorzy umiejętnie prowadzą nas przez stany osobowości bohaterek, pokazując dwa skrajne światy, daw różne oblicza i charaktery, balansują pomiędzy ich zakamarkami psychiki i dogłębnie pokazując przeżywane, emocje i ich walkę ze swoimi słabościami, a to wszystko tworzy zdumiewające połączenie.
Stopniowo odkrywamy zależności pomiędzy bohaterkami i przeszłość, która była katalizatorem do wydarzeń i stanu psychiki. Nie raz zaskoczy, ja z początku zastanawiałam się, co obie bohaterki mają ze sobą wspólnego, ponieważ autorzy prowadzą tak historię, abyśmy zagłębiali się w ich życie, poznając ich wewnętrzne cierpienia, emocje, leki, pragnienia i skrywane tajemnice, czyniąc ją z pozoru niepowiązanymi ze sobą, a jednak, jak przedzieramy się przez kartki tej historii,
prawda okazuję się szokująca.
Książka dosłownie pochłania od pierwszych stron.
Autorzy mają świetny styl, i lekkość pióra, przepełniony obrazowym językiem, dzięki czemu książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie.
Historię poznajemy z perspektywy obydwu głównych bohaterek, Heleny i Jasminy, dzięki czemu możemy spojrzeć szerszym okiem na całą historię, zagłębić się idealnie w ich sytuację, zobaczyć ich myśli, przeżywane emocje i uczucia. Pozwala na zrozumienie ich wewnętrznych dylematów i obaw.
Bohaterzy świetnie wykreowani, złożone, wyraziste postacie, dojrzali, różnorodni i ale przede wszystkim autentycznie nakreślone. Ich portrety psychologiczne, genialne poprowadzone, dosłownie czujemy ich emocje, cierpienie, ból, smutek, radość.
Helenę i Jasminę tak jak wszystko je łączyło, tak też wszystko je dzieliło. Były zupełnie inne, każda oczekuje od życia czegoś innego, choć ich losy zostały, splecione w zaskakujący sposób. Helena funkcjonuje bez świadomości istnienia Jasminy, co jest intrygujące.
„Doskonale wiedziała, że i tak atak zła będzie o wiele silniejszy i wygra przynajmniej pierwszą bitwę, uderzając w nią wspólnie z szalejącym lękiem, który wkrótce rozprzestrzeni się po całym ciele”.
Helena przez lata przechodzi przez labirynt piekła, bezsensu istnienia. Jej życie naznaczone było ogromnym lękiem, depresją i zanikami pamięci. Lata leczenia, wielu wizyt u różnych terapeutów, nie przynosi skutków, a tak naprawdę utwierdziło ją, że nikt nie jest w stanie jej pomóc. Coraz trudniej jej się pracuje i wszystko przychodzi jej z wielkim wysiłkiem, zmusza się do wyjścia z domu, a i zdarza się, że nie jest w stanie wyjść z łóżka. Coraz bardziej pogubiona, toczy walkę między tym, co rzeczywiste i nierzeczywiste.
Nie mogąc, już dłużej tego wszystkiego znieś, w kroku desperacji sięga po ostateczne wyjście.
Jasmina lubiła czerpać z życia całymi garściami, bawiąc się przy tym jak najlepiej. Świadoma swojej atrakcyjności i seksualność
Starała się zorganizować swoje życie, tak aby jak najmniej wchodzić w kolizję z życiem Heleny, chociaż przychodziło jej to z coraz większym trudem. Bała się coraz bardziej o swoją przyszłość.
-Czy Helena dowie się o istnieniu Jasminy?
-Czy Helena znajdzie siłę, by walczyć o siebie?
-Czy Jasmina znajdzie drogę, aby przerwać?